ГЛОБАЛЬНИЙ ТИЖДЕНЬ МЕДІА ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ
Консультанти КЗ ЦПРПП Степанівської селищної ради зробили підбірку цікавих та корисних заходів, ресурсів та інформаційних порталів для педагогічних працівників до Глобального тижня медіа та інформаційної грамотності
(24-31 жовтня 2022 р.)
І. Корисні ресурси, які допоможуть підготуватися та ефективно провести Глобальний тиждень медіа та інформаційної грамотності
Підбірка ресурсів до Глобального тижня медіа та інформаційної грамотності (для дошкільників, для початкової школи, для середньої загальної освіти, для бібліотекарів та батьків)
https://medialiteracy.org.ua/wp-content/uploads/2022/10/Resource_MIL_Week_2022.pdf
ІІ. Заходи, ініційовані Академією української преси
1. 20 жовтня о 15:00 – круглий стіл «Креативні інструменти медіаграмотності: як організувати заняття до Глобального тижня медіа та інформаційної грамотності». Представники провідних організацій, які інспірують навички критичного мислення та медіаграмотності об’єдналися, щоб представити свої кращі напрацювання для педагогічних працівників! Долучитися до прямого ефіру можна на сторінці АУП у фейсбуці https://www.facebook.com/aupfoundation
Можливості для педагогів:
Якщо ви провели урок за матеріалами АУП та бажаєте отримати сертифікат від МОН України та АУП (0,35 кредиту ЄКТС), будь ласка, заповніть форму зворотного зв’язку: https://forms.gle/awgqgUprQWsahQwu5
Якщо ви бажаєте отримати друковані копії видань АУП (ті, які є у наявності), будь ласка, заповніть форму за посиланням: https://forms.gle/r8JvjBDkaBYpw2KAA
2. ТУЛБОКС УРОКІВ МЕДІАГРАМОТНОСТІ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ: https://toolbox.medialiteracy.org.ua/
Це ресурс з уроками та вправами, в які інтегровані елементи медіаграмотності. Ці вправи легко застосувати в уже існуючі шкільні та позакласні заняття. Розробники уроків — дипломовані й кваліфіковані педадагоги, а всі матеріали пройшли апробацію у навчальних закладах. Всі розробки знаходяться у вільному доступі. Заняття/вправи створені як у вигляді конспекту лекції, так і у формі квізу, вікторини тощо з багатьох освітніх сфер. Вправи на тулбоксі постійно додаються, тож зберігайте собі корисний ресурс, користуйтеся, додавайте власні вправи та діліться з колегами. Ми вітаємо нові розробки та залюбки розмістимо ваші.
ІІІ. Заходи, ініційовані Національним проєктом з медіаграмотності МКІП Фільтр
1. 27 жовтня, вперше, проєкт Фільтр МКІП та IREX проведуть всеукраїнський національний тест з медіаграмотності. Кожен учасник гарантовано отримає сертифікат, а 30 учасників, які дадуть найбільшу кількість правильних відповідей за найшвидший час, отримають подарунки — планшети, павербанки, колонки, рюкзаки, худі та ще багато іншого!
До участі запрошені всі українці. Кожен учасник зможе перевірити, чи вміє боротися з фейками та відрізняти ворожу пропаганду.
Платформа для проходження тесту буде відкрита 27 жовтня тричі протягом дня: початок об 11:00, 15:00, 19:00.
Посилання на платформу для проходження тесту буде опубліковано на сайті «Фільтра» 27 жовтня.
2. Спеціально до тижня медіаграмотності Фільтр готує словник, який уніфіковує термінологію з медіаграмотності, що використовується в Україні та світі. Він ознайомить вас із основними поняттями теми, такі як, наприклад, фактчекінг, кукіс, клікбейт, інфлуенсер, фішинг тощо.
Ознайомитись зі словником можна буде на сайті «Фільтра» наступного тижня.
3. Фільтр підготував корисні інформаційні листівки на тему медіаграмотності у PDF-форматі. Вони стануть у пригоді для організації занять на тему медіаграмотності у навчальних закладах. Серед тем:
- як перевірити достовірність фото?
- чи можна довіряти Вікіпедії?
- як працює російська пропаганда в мультиках?
- які є 5 інструментів пропаганди?
- як виявляти дезінформацію?
Ознайомлюйтесь з документами тут.
4. 27 жовтня о 16:30 Фільтр проведе онлайн-лекцію “Як стати джедаєм на інформаційному фронті?” для всіх охочих студентів України. Під час лекції студенти дізнаються:
- Як створювати веселий, проте свідомий контент у ТікТок?
- Якими є ознаки маніпуляції?
- Як перевірити достовірність зображення, правдивість статистики та справжність експерта?
Дізнавайтесь про це та інше, зареєструвавшись на лекцію за посиланням.
5. Фільтр разом МОН заохочує усіх освітян України провести урок з медіаграмотності у своїх навчальних закладах. Аби організувати заняття, рекомендуємо наступні, уже готові до використання, матеріали:
– Урок від IREX «Медіаграмотність під час війни».
Цей урок допоможе потренувати навички медіаграмотності та визначити ризики інформаційного простору під час війни.
– Тулкіт від британського Департаменту цифрових технологій, культури, медіа та спорту.
Він складається з посібника для вчителів та онлайн-гри для цікавого й інтерактивного навчання.
– Тулкіт Фейк ≠ факт від Шведського інституту.
Тулкіт складається з практичних вправ з розпізнавання різних видів фейків та пропаганди. Пакет документів містить готові презентації з коментарями для вчителів.
Якщо ж ви хочете розробити власний урок, то пропонуємо вам можливі теми:
- Блогери та журналісти. Кому довіряти і як перевіряти?
- Як створювати якісний контент?
- Російська пропаганда в мультиках. Чого ми не помічали?
Щоб допомогти вам краще підготуватися до уроків та надихнути на нові теми та обговорення з учнями, Фільтр підготував корисні й легкі у сприйнятті матеріали на тему медіаграмотності. Шукайте всі зазначені матеріали за цим посиланням.
6. Фільтр розпочав флешмоб у ТікТок #яфільтрую. Під час тижня медіаграмотності записуйте відео під звук, перевіряйте, наскільки ви медіаграмотні та додавайте хештег #яфільтрую. Нехай про важливість медіаграмотності дізнається якомога більше користувачів!
IV. Заходи, ініційовані КЗ ЦПРПП Степанівської селищної ради:
27.10.2022 – вебінар для вчителів усіх навчальних дисциплін закладів загальної середньої освіти «Креативні інструменти медіаграмотності для вчительства та учнівства». Основний спікер вебінару – Оксана ВОЛОШЕНЮК, провідна експертка з медіаосвіти та медіграмотності, менеджерка медіаосвітніх програм Академії української преси. Модератор заходу – консультант Олена КОЩІЙ.