Психологічна підтримка

Важливим завданням діяльності Центру професійного розвитку педагогічних працівників  відповідно до Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників (далі ЦПРПП) є надання психологічної підтримки педагогічним працівникам, яка полягає в тому, щоб процес педагогічної діяльності зробити більш комфортним та ефективним, а вирішення складних ситуацій під час освітнього процесу відбувалось конструктивним шляхом. Це завдання в межах своєї професійної компетентності реалізує психолог ЦПРПП.

Одним з актуальних питань психологічного супроводу професійного розвитку педагогічних працівників є створення умов та реалізація ефективних технологій для збереження та підтримки їх психічного здоров’я в процесі професійного розвитку та педагогічної діяльності.

Військова агресія, кризові умови, в яких відбувається освітній процес в сучасних реаліях, підвищили важливість надання психологічної підтримки педагогічним працівникам, адже емоційний стан та стресостійкість вчителя безпосередньо впливають на емоційний стан здобувачів освіти та атмосферу в учнівському колективі. Саме тому освітянам вкрай важливо піклуватися про себе в часи високої невизначеності та стресогенності, віднаходити власні ресурси стійкості та життєвої енергії.

Отже, психолог Центру професійного розвитку педагогічних працівників, реалізує наступні завдання:

1. Сприяє підвищенню психологічної грамотності педагогічних працівників закладів освіти.
  2. Здійснює супровід професійного розвитку працівників психологічної служби закладів освіти.
  3. Здійснює просвітницьку роботу серед педагогів з питань ефективної взаємодії з учасниками освітнього процесу.
  4. Сприяє профілактиці професійного вигорання педагогів.
  5. Створює умови для розвитку стресостійкості.
  6. Сприяє формуванню вмінь та навиків подолання стресових станів в умовах кризи.

Психологічна підтримка педагогів закладів освіти здійснюється через підвищення професійного рівня практичних психологів та соціальних педагогів. Також психологічним супроводом охоплено і професійні спільноти вчителів.

Супровід професійного розвитку працівників психологічної служби закладів освіти здійснюється відповідно до визначених запитів та пріоритетних напрямків психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу учасників освітнього процесу, які рекомендує МОН.

Основні напрямки здійснення психологічного супроводу професійного розвитку педагогів:

1. Діагностика.
  2. Консультування.
  3. Корекція.
  4. Профілактика та просвіта.

Діагностична робота в процесі психологічного супроводу педагогів, зокрема,  полягає у визначенні запитів до практичного психолога ЦПРПП, вивченні емоційного стану та професійної мотивації вчителів з подальшими індивідуальними консультаціями за потреби. Також організовано проведення групових консультацій, онлайн-зустрічей за актуальними запитами та темами.

Профілактика та просвіта полягає в організації та проведенні онлайн та оффлайн заходів, в наданні матеріалів (порад, дописів, пам’яток) на сторінках соцмереж та сайті. До актуальних заходів профілактичного та корекційного спрямування можна віднести наступні:

• засідання професійних спільнот,
  • круглі столи,
  • семінари-практикуми,
  • інтерактивні ігри,
  • тренінги,
  • вебінари,
  • Школа молодого фахівця психологічної служби,
  • організація Клубу професійних інтересів «Ресурс»,
  • робота ресурсної групи методичного спрямування «Цифрова майстерня»,
  • проведення ранкових зустрічей з педагогами за проектом «Завжди поруч»,
  • проведення інтервізійних зустрічей,
  • марафон Стійкості.

Таким чином, необхідність ефективного професійного розвитку педагогічних працівників вимагає кваліфікованого психологічного супроводу та підтримки психологічного благополуччя педагогів у їхній професійній діяльності.

Навігація по розділу сайту «Психологічна підтримка»:

підрозділи:

Методична тека

Клуб професійних інтересів працівників психологічної служби «Ресурс»

Школа молодого фахівця психологічної служби

Цифрова майстерня

Реалізація проєкту «Завжди поруч»

Булінг

Підготувала:

Надія КОЗАЧУК, психолог

КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників»

Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області