ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРОФЕСІЙНИЙСТАНДАРТ ВЧИТЕЛЯ ДЛЯ ПОБУДОВИТРАЄКТОРІЇ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ?
Дата: 22.03.2023 13:38
Кількість переглядів: 129
У 2020 році Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства затвердило професійний стандарт за трьома вчительськими професіями.
Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти;
Вчитель закладу загальної середньої освіти;
Вчитель із початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста).
Документ визначає загальні (громадянська, соціальна, культурна, лідерська та підприємницька) і професійні компетентності вчителя. Професійні компетентності такі:
-
мовно-комунікативна;
-
предметно-методична;
-
інформаційно-цифрова;
-
психологічна;
-
емоційно-етична;
-
педагогічне партнерство;
-
інклюзивна;
-
здоров’язбережувальна;
-
проєктувальна;
-
прогностична;
-
організаційна;
-
оцінювально-аналітична;
-
інноваційна;
-
рефлексивна;
-
здатність до навчання впродовж життя.
Стандарт також містить опис професійних компетентностей учителя за кваліфікаційними категоріями – спеціаліст, спеціаліст другої категорії, спеціаліст першої категорії, спеціаліст вищої категорії.
У МОН переконані, що документ дасть змогу вчителям визначати чіткі орієнтири власного професійного розвитку, а також запобігатиме необ’єктивному оцінюванню професійних компетентностей під час атестації та сертифікації.
•Професійний стандарт – це не тільки про вимоги до вчителя. Професійний стандарт – це ще й орієнтир для побудови індивідуальної траєкторії професійного розвитку та планування кар’єри.
•Цей документ допоможе зрозуміти, які компетентності потрібно розвивати.У стандарті кожну професійну компетентність описано через знання і вміння. Це дуже зручно, адже показує, що саме стоїть за назвою компетентності. Залишається лише самостійно визначити, яких знань бракує та, які вміння треба удосконалити.
Докладно ознайомитися зі змістом професійного стандарту вчителя можна за покликанням - https://drive.google.com/file/d/1DI6-vv0LdVcpZhczmk1U-xKpXo1kdPJK/view?usp=sharing