Психологічна підтримка
Важливим завданням діяльності Центру професійного розвитку педагогічних працівників відповідно до Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників (далі ЦПРПП) є надання психологічної підтримки педагогічним працівникам, яка полягає в тому, щоб процес педагогічної діяльності зробити більш комфортним та ефективним, а вирішення складних ситуацій під час освітнього процесу відбувалось конструктивним шляхом. Це завдання в межах своєї професійної компетентності реалізує психолог ЦПРПП.
Одним з актуальних питань психологічного супроводу професійного розвитку педагогічних працівників є створення умов та реалізація ефективних технологій для збереження та підтримки їх психічного здоров’я в процесі професійного розвитку та педагогічної діяльності.
Військова агресія, кризові умови, в яких відбувається освітній процес в сучасних реаліях, підвищили важливість надання психологічної підтримки педагогічним працівникам, адже емоційний стан та стресостійкість вчителя безпосередньо впливають на емоційний стан здобувачів освіти та атмосферу в учнівському колективі. Саме тому освітянам вкрай важливо піклуватися про себе в часи високої невизначеності та стресогенності, віднаходити власні ресурси стійкості та життєвої енергії.
Отже, психолог Центру професійного розвитку педагогічних працівників, реалізує наступні завдання:
- Сприяє підвищенню психологічної грамотності педагогічних працівників закладів освіти.
- Здійснює супровід професійного розвитку працівників психологічної служби закладів освіти.
- Здійснює просвітницьку роботу серед педагогів з питань ефективної взаємодії з учасниками освітнього процесу.
- Сприяє профілактиці професійного вигорання педагогів.
- Створює умови для розвитку стресостійкості.
- Сприяє формуванню вмінь та навиків подолання стресових станів в умовах кризи.
Психологічна підтримка педагогів закладів освіти здійснюється через підвищення професійного рівня практичних психологів та соціальних педагогів. Також психологічним супроводом охоплено і професійні спільноти вчителів.
Супровід професійного розвитку працівників психологічної служби закладів освіти здійснюється відповідно до визначених запитів та пріоритетних напрямків психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу учасників освітнього процесу, які рекомендує МОН.
Основні напрямки здійснення психологічного супроводу професійного розвитку педагогів:
- Діагностика.
- Консультування.
- Корекція.
- Профілактика та просвіта.
Діагностична робота в процесі психологічного супроводу педагогів, зокрема, полягає у визначенні запитів до практичного психолога ЦПРПП, вивченні емоційного стану та професійної мотивації вчителів з подальшими індивідуальними консультаціями за потреби. Також організовано проведення групових консультацій, онлайн-зустрічей за актуальними запитами та темами.
Профілактика та просвіта полягає в організації та проведенні онлайн та оффлайн заходів, в наданні матеріалів (порад, дописів, пам’яток) на сторінках соцмереж та сайті. До актуальних заходів профілактичного та корекційного спрямування можна віднести наступні:
- засідання професійних спільнот,
- круглі столи,
- семінари-практикуми,
- інтерактивні ігри,
- тренінги,
- вебінари,
- Школа молодого фахівця психологічної служби,
- організація Клубу професійних інтересів «Ресурс»,
- робота ресурсної групи методичного спрямування «Цифрова майстерня»,
- проведення ранкових зустрічей з педагогами за проектом «Завжди поруч»,
- проведення інтервізійних зустрічей,
- марафон Стійкості.
Таким чином, необхідність ефективного професійного розвитку педагогічних працівників вимагає кваліфікованого психологічного супроводу та підтримки психологічного благополуччя педагогів у їхній професійній діяльності.
Навігація по розділу сайту «Психологічна підтримка»:
підрозділи:
Нормативна база
Методична тека
Заходи
Клуб професійних інтересів працівників психологічної служби «Ресурс»
Школа молодого фахівця психологічної служби
Цифрова майстерня
Реалізація проєкту «Завжди поруч»
Булінг
Підготувала:
Надія КОЗАЧУК, психолог
КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників»
Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області